Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Stomatologiczny

Leczenie kanałowe Chorzów

Kilka zasad dbania o zęby


Utrzymanie zębów w dobrym zdrowiu jest niezwykle istotne, zwłaszcza współcześnie, kiedy coraz więcej osób z konieczności posiada sztuczne uzębienie. Jeśli zależy nam więc na naszych naturalnych zębach powinniśmy o nie odpowi

Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - Stomatologiczny Leczenie kanałowe Chorzów
ednio zadbać. Wystarczy kilka prostych zasad, żeby utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Przede wszystkim należy poradzić się stomatologa co do wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki do naszych zębów. Drugiem ważnym czynnikiem, co wiedzą już dzieci w przedszkolu, jest regularne mycie zębów, najlepiej po każdym spożytym posiłku. Warto także zadbać o odpowiednią dietę pozbawioną nadmiaru cukrów, które bardzo szkodzą kondycji naszego szkliwa. Dobrze jest też regularnie umawiać się na wizyty kontrolne u dentysty.


Co warto wiedzieć o próchnicy?


Próchnica – coraz częstsza przypadłość ludzi, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest zmorą wielu stomatologów. Czym jednak naprawdę jest próchnica i w jaki sposób powstaje? Jest to bakteryjna choroba zakaźna atakująca tkanki twarde zęba. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.




podoczodołowy) która przechodzi przez szczelinę oczodołową

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka